You are here: Start Dla ceremoniarzy Tradycja Trzech Mszy

LSO Diecezja Gliwicka

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Tradycja Trzech Mszy

Share

zyc1Obchód Uroczystości Narodzenia Pańskiego kojarzy się nam z Mszą świętą – a właściwie Mszami – Bożonarodzeniowymi. Oczywiście najsłynniejszą z nich jest Pasterka, ale warto wiedzieć, iż tak naprawdę w obrzędowość Świąt wpisana jest Tradycja Trzech Mszy.

Już około połowy VI wieku, w Rzymie, narodziła się tradycja odprawiania przez Papieża Trzech Mszy Świętych. Najsłynniejszej z nich – Pasterki, jak również Mszy o świcie oraz Mszy w dzień. Zgodnie z panującym ówcześnie zwyczajem, Papież celebrował Pierwszą z Trzech Mszy – Pasterkę, w Bazylice Santa Maria Magiore, przy której już od VI wieku obecna była replika groty betlejemskiej. Celebracji Drugiej Mszy, czyli Mszy o świcie, Papież dokonywał w bazylice dedykowanej św. Anastazji, której święto obchodzone było nota bene 25 grudnia w kalendarzu rzymskim. Sama bazylika usytuowana była natomiast u stóp Palatynu. Trzecia, a tym samym ostatnia z Trzech Mszy Bożego Narodzenia, czyli Msza w dzień odprawiana była przez Papieża w Bazylice św. Piotra o uroczystej porze dnia, a więc o godzinie 9.00.

Warto zauważyć, iż z biegiem czasu zmianie uległo nazewnictwo samych obrzędów. Dlaczego? Otóż wraz z upływem czasu, zwyczaj celebrowania Trzech Mszy przez samego Papieża, spoczął również na barkach kapłanów. W związku z powyższym, aby dokładnie objaśnić symbolikę obrzędowości Mszy, posłużono się trzema, następującymi scenami: sceną składania hołdu nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi przez Aniołów, jak również składania tegoż przez pasterzy oraz przez trzech króli. To właśnie z tego powodu tak zwanym „Formularzom”, a więc po prostu zbiorom modlitw, którymi kapłani winni posługiwać się podczas celebracji Trzech Mszy, zostały nadane nazwy Anielskiego, Pasterskiego oraz Królewskiego.

Pasterka, czyli Msza Pasterska, to oczywiście Msza Święta odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Śmiało można stwierdzić, iż stanowi ona centralny punkt niemal wszystkich zwyczajów związanych bezpośrednio z obchodami narodzenia Jezusa Chrystusa, czyli po prostu Bożym Narodzeniem. Msza Pasterska otwiera więc oktawę liturgicznych obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Sama Pasterka ma oczywiście na celu upamiętnienie oczekiwania jak również żarliwej modlitwy pasterzy zmierzających do Betlejem. 

Msza o świcie, zwana Anielską, celebrowana była w Rzymie we wspomnianej bazylice usytuowanej u podnóży Palatynu w dzielnicy zamieszkanej przez ówczesnych Patrycjuszów. Warto zauważyć, iż to właśnie u stóp Palatynu zamieszkiwali Cezarowie, a więc bazylika stała się automatycznie kościołem wyższych urzędników dworskich. 

Trzecia, a tym samym ostatnia z Mszy celebrowanych podczas Świąt Bożego Narodzenia, czyli Msza Królewska, odprawiana jest w celu upamiętnienia odwiecznego narodzenia Syna z Ojca. Ponadto wiernym przypomina ona również o przyjściu Jezusa Chrystusa w chwale na końcu czasów. W związku z powyższym, Mszę Królewską zwykło się również określać mianem Mszy Wiekuistej. Celebrowana była ona natomiast o godzinie dziewiątej w niezwykłym miejscu uznawanym powszechnie za kościół całego świata, a więc Bazylice św. Piotra.