You are here: Start ABC ministranta Kolor różowy w liturgii

LSO Diecezja Gliwicka

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Kolor różowy w liturgii

Share

RosesSymbolDwa razy w ciągu roku kościelnego używać można szat liturgicznych w kolorze różowym - podczas III niedzieli Adwentu (Gaudete) i podczas IV niedzieli Wielkiego Postu (Laetare). Nazwy tych niedziel pochodzą od pierwszych słów łacińskich antyfon na wejście, odpowiednio: Gaudete in Domino semper oraz Laetare, Ierusalem. Skąd wziął się zwyczaj używania w te dni właśnie koloru różowego?

Wszystko zaczęło się w średniowieczu. W XI w. w czwartą niedzielę Wielkiego Postu (Laetare) do stacyjnego kościoła Świętego Krzyża Jerozolimskiego przybywał konno z Lateranu papież z różą w dłoni. Różę składał na ołtarzu i wygłaszał stosowne kazanie o jej symbolice jako królowej kwiatów. Początkowo był to zwykły kwiat, zaś za czasów papieża św. Leona IX (1049 - 1054) narodził się zwyczaj święcenia róży ze złota. Papież ten w 1049 r. założył w posiadłościach swoich rodziców w Eguisheim w Alzacji klasztor Kanoniczek Świętego Krzyża i zobowiązał je, aby każdego roku przed niedzielą Laetare przysyłały Ojcu Świętemu Złotą Różę o wadze dwóch rzymskich uncji albo złoto na jej wykonanie. W XVI wieku narodził się zwyczaj wręczania w niedzielę Laetare owej złotej rózy osobie sczególnie zasłużonej dla Kościoła. Z tego wieku pochodzą też pierwsze wzmianki o używaniu wtedy liturgicznych szat koloru różowego - nazwiązujących właśnie do kwiatu rózy! Kolro ten później wprowadzono także w III niedzielę Adwentu.

Kolor różowy to jakby rozjaśniony fiolet. Tradycyjnym barwnikiem używanym do barwienia na różowo szat liturgicznych był alizaryn, którego źródłem był czerwony korzeń marzanny - euroazjatyckiego zioła posiadającego małe żółte kwiaty - często używany przez starożytnych Egipcjan. We współczesnych czasach, gdy zaczęto używać barwników chemicznych, rózowy kolor w liturgii przyjął różnie odcienie, czasem mające niewiele wspólnego z kolorem fioletwoym.

Pamiętajmy, że kolor różowy nie jest kolorem nakazanym, ale możliwym. Zastępuje on kolor fioletowy i dlatego gdy mszę koncelebruje kilku kapłanów, a nie ma dla nich wszystkich szat koloru różowego, używać powinni koloru fioletowego (a nie czerwonego!). Podobnie ministranci - służą wtedy w kolorze fioletowym.